Adăugați: NYaqian Road No128 Yaqian Town Xiaoshan Hangzhou Zhe Jiang China.
Tel: 0086-0571-82602080
Fax: 0086-0571- 82758132
e-mail: [email protected]
Acest decalaj nu este un defect de producție. Este un rezultat al specificației. Comportamentul firului de pătură este stabilit de un pachet de numere interdependente, iar numărul de filamente este doar cel care este cel mai ușor de simțit. Aceeași logică trece prin mansardă, adâncimea culorii, pilling și cum arată o pătură după treizeci de spălări domestice.
Citiți o specificație de fire de pătură și citiți un set de compromisuri. Împingeți un parametru către moliciune și altul se deplasează către pilling. Secțiunile de mai jos analizează ce face fiecare parametru, unde se află limitele practice și ce valori aparțin unei comenzi de achiziție.
Moliciunea într-o pătură este controlată în principal de denier per filament sau dpf. La un total constant de 300 de denari, trecerea de la 96 de filamente la 3,13 dpf la 576 de filamente la 0,52 dpf reduce rigiditatea la îndoire a fiecărui filament individual cu aproximativ 97 la sută.
Mecanismul este geometric. Diametrul filamentului scade cu rădăcina pătrată a dpf, iar forța necesară pentru a îndoi un filament scalează cu a patra putere a acelui diametru, astfel încât rigiditatea la încovoiere urmărește dpf pătrat. Reduceți dpf-ul la jumătate și un filament devine de patru ori mai ușor de îndoit; treceți de la 3,13 la 0,52 dpf și modificarea ajunge la un factor de 36.
Filamentele mai fine împachetează mai multă suprafață și canale de aer mai fine în aceeași secțiune transversală a firului, motiv pentru care o pătură de 0,52 dpf prinde mai mult aer nemișcat per gram decât o pătură de 3,13 dpf de aceeași greutate. Compensația este mecanică: pe măsură ce dpf scade, rezistența la oboseala la flexie scade odată cu acesta, iar riscul de pilling crește, cu excepția cazului în care tenacitatea este menținută la 3,5 cN/dtex sau mai mult.
Producători de fire pentru pături Specificațiile produsului Parametrii tehnici Vizualizare produs → Lustrul, acoperirea și adâncimea culorii sunt decise înainte ca o pătură să ajungă la linia de sosire. Patru parametri ai firului controlează modul în care produsul finit se citește la lumină: forma secțiunii transversale, conținutul de delustrant, nivelul de întrețesere și calea de vopsire.
| Caietul de sarcini | Opțiuni tipice | Efect asupra păturii finite |
|---|---|---|
| Secțiune transversală | Rotund, trilobal, gol | Secțiunile rotunde împrăștie lumina și citesc mate; secțiunile trilobale returnează mai multă lumină și ridică strălucirea; Secțiunile goale adaugă volum la greutatea mai mică a materialului |
| Delustrant, dioxid de titan | Luminos aproape de 0,03 la sută, semi-mat aproape de 0,3 la sută, plictisitor aproape de 2 la sută | Conținutul mai mare de delustrant elimină strălucirea și produce suprafața mată asemănătoare lânii care ascunde pământul |
| Interlace | NIM la aproape zero noduri pe metru, SIM aproape de 40, HIM la 60 sau mai mult | împletirea joasă deschide grămada și poate părea neuniform; împletirea înaltă strânge firul și reduce loft |
| Contracția crimpată | 3 până la 6 procente, măsurate conform ASTM D4031 | Mai mult ondulat formează acoperire și o textură vizuală mai moale; excesul de sertizare produce o suprafață pietrișată |
| Traseul culorilor | Vopsit la pachet sau vopsit cu droguri, numit și vopsit în soluție | Fire vopsite în soluție menține ISO 105-C06 gradul 4 până la 5 prin spălare și îndepărtează umbra de la lot la lot |
Deviația de umbră este eșecul aspectului care apare ultimul și costă cel mai mult. Un lot vopsit în pachet poate muta o jumătate de grad între loturile de vopsea, iar schimbarea devine evidentă atunci când două pături din loturi diferite sunt așezate una lângă alta. Firele vopsite în soluție poartă pigment în interiorul polimerului, astfel încât diferența de culoare de la lot la lot este în mod normal menținută într-o Delta E de 1,0.
Lustrul este o decizie de iluminat, nu o calitate. Un fir trilobal strălucitor specificat pentru un afișaj sub iluminare caldă de 3.000 K poate arăta sintetic, în timp ce același fir se citește ca premium sub o lumină mai rece din showroom. Potriviți secțiunea transversală cu lumina unde va fi vândută pătura.
Furnizori de fire din poliester DTY Specificațiile produsului Parametrii tehnici Vizualizare produs → Un fir de pătură care îndeplinește ISO 2060 pentru densitatea liniară, ISO 2062 pentru proprietățile de tracțiune și ASTM D4031 pentru vrac va menține înălțimea grămezii, va rezista la piling și își va păstra dimensiunile prin spălări repetate. Toate trei sunt măsurători ale etapei firului, astfel încât acestea pot fi verificate înainte de a fi tricotată o singură pătură.
| Proprietate | Metoda de testare | Țintă tipică de fire de pătură |
|---|---|---|
| Densitatea liniară | ISO 2060 | În 2% din denierul nominal |
| Tenacitate și alungire | ISO 2062 sau ASTM D2256 | 3,5 până la 4,2 cN/dtex, alungire 20 până la 30 la sută |
| În vrac și sertizat | ASTM D4031 | Contracția crimpată between 3 and 6 percent |
| Contracția în apă clocotită | 30 de minute la 95 până la 100 de grade Celsius | Sub 4 la sută, sub 2 la sută pentru note cu micșorare redusă |
| Abraziune | ISO 12947-2 Martindale | Nicio defecțiune după 25.000 de frecări la 12 kPa |
| Pilling | ASTM D4970 | Gradul 4 sau mai bun după 2.000 de frecări |
| Rezistența culorii la spălare | ISO 105-C06 | Gradul 4 minim, gradul 4 până la 5 când este vopsit în soluție |
| Conținut de formaldehidă | Oeko-Tex Standard 100 | 16 mg/kg pentru păturile pentru copii de clasa I, 75 mg/kg pentru clasa a II-a |
Conflictul apare rar ca eșec la abraziune. Apare ca pilling, deoarece filamentele fine cu durabilitate redusă migrează la suprafață și formează bile de fuzz cu mult înainte ca grămada să se uzeze. Trecerea de la 0,5 dpf la 1,2 dpf crește în mod obișnuit performanța de pilling Martindale cu un grad complet, în timp ce costă o cantitate măsurabilă de moliciune inițială.
În cazul în care o pătură trebuie să aibă o mențiune funcțională pe etichetă, cum ar fi protecția antibacteriană pentru textilele de îngrijire a sănătății sau comportamentul antistatic pentru așternutul în climat uscat, aditivul sau amestecul poartă proprietatea, iar intervalul dpf trebuie să fie retestat pentru pilling înainte ca specificația să fie înghețată.
Producători de fire funcționale Integrarea performanței în stadiul firului: proprietăți funcționale proiectate în fire - prin modificarea polimerului, designul secțiunii transversale a fibrei sau adăugarea de aditivi... Vizualizare produs → Construiți specificația înapoi de la pătura finită. Fixați mai întâi greutatea țesăturii și ecartamentul mașinii, apoi lucrați prin arhitectura filamentului, sertizare, contracție și culoare.
Cele mai multe dispute privind calitatea păturii se regăsesc mai degrabă în parametrii care nu au fost notați niciodată decât în firele defecte. Densitatea liniară și culoarea sunt specificate în mod obișnuit; preluarea uleiului, împletirea, contracția și toleranța la lot de obicei nu sunt.
Ridicarea uleiului este cel mai clar exemplu de număr lipsă. Firele livrate la 0,4 la sută sunt strânse și generează statică pe o mașină de tricotat de mare viteză, în timp ce firele la 2,0 la sută se simt grase și pot păta păturile palide. O bandă scrisă de 0,8 până la 1,5 procente previne ambele defecțiuni fără costuri.
Înainte de a stabili numerele cu un furnizor nou, confirmați modul în care firul este filat, texturat și fixat la căldură. Zhejiang Hengyuan Chemical Fiber Group Co., Ltd. își prezintă fabricatie structura și ea centru de cercetare și dezvoltare pe același loc, unde sunt controlați în mod normal parametrii de texturare și de termostabilizare.
O specificație de fire de pătură este aplicabilă numai atunci când metoda de testare este numită. Tenacitatea nu înseamnă nimic fără ISO 2062 sau ASTM D2256, iar contracția nu înseamnă nimic fără o temperatură și un timp de păstrare stabilite.
Între 0,5 și 1,0 dpf. Sub 0,9 dpf, filamentul se califică drept microfibră conform definiției CIRFS, iar tenacitatea trebuie să rămână la 3,5 cN/dtex sau mai mult pentru a menține piling la ASTM D4970 grad 4.
Nu. Peste aproximativ 576 de filamente la 300 de denari, câștigurile de moliciune se aplatizează în timp ce costul de filare, sensibilitatea la tensiune și riscul de pilling continuă să crească. Plafonul practic pentru majoritatea programelor tip pătură este de 0,5 dpf.
Testați trei loturi de producție conform ISO 2060, ISO 2062 și ASTM D4031, apoi tricotați o pătură de probă de 1 kilogram și spălați-o de cinci ori la 40 de grade Celsius. Pierderea înălțimii grămezii de peste 5 procente semnalează de obicei o problemă de micșorare sau de ondulare.
Da, în interiorul unei ferestre definite: 1,0 până la 1,5 dpf, tenacitate la 3,8 cN/dtex sau mai mare, contracție de ondulare de 3 până la 5 procente și contracție în apă clocotită sub 2 procente.
Produse fierbinți